Str. Tudor Vladimirescu nr. 234, Băile Govora
Ministerul de Război a construit în anul 1928, la poalele Dealului Băjenarilor, un stabiliment de băi pentru satisfacerea nevoilor de cură și tratament ale ofițerilor militari, la propunerea și insistențele medicului militar Constantin Iliescu.
Clădirea a fost construită la inițiativa lui Constantin Filipescu, pe un plan dreptunghiular cu trei camere la subsol, opt la parter și 36 la etajele I și II. La fațada principală, imobilul prezintă un rezalit care integrează magaziile și baza de tratament, iar la cele două capete susține scările. Intrarea este marcată de un portal de două coloane cu capiteluri corintice. Suplețea și acoperișul decroșat cu șarpante învelite în țiglă roșie fac ca edificiul să devină punct de reper în peisajul natural și de vilegiatură al stațiunii. Fațada dinspre est are o logie sprijinită pe coloane dorice, cu o arcatură trilobată și arabescuri sub streașină.
În anul 1948, Ministerul Apărării Naționale a transformat Sanatoriul „Casei Oștirii“ în „Sanatoriul Militar Govora“. În perioada 1960–1989, clădirea a funcționat ca sanatoriu pentru copii. Începând cu 1992, sanatoriul a fost preluat de S.C. Băile Govora S.A. și transformat în Hotel Belvedere. A fost renovat în anul 2005 și dispune de 76 locuri de cazare.




