Hotelul Statului nr. 1, 1895, Băile Govora

Aleea Parcului, Băile Govora

Inaugurarea Stabilimentului de băi, în anul 1888, a făcut necesară ridicarea unor spaţii pentru cazarea turiștilor care veneau la Băile Govora. În ziarul „Lupta” din 9 iulie 1893, se menționa următoarele: „Construirea celor 3 hoteluri și a cazinoului de la Govora a fost adjudecată asupra d-lor Maimarolu și Ștefănescu”.

Hotelul Statului nr. 1 a fost ridicat în 1895 de arhitectul Dimitrie Maimarolu, la cererea Ministerului Domeniilor. Este cel mai vechi imobil din parc care îşi păstrează intact aspectul inițial. Prezintă o arhitectură simplă şi sobră cu puține elemente decorative și două aripi delimitate de treptele de la intrare şi scara interioară care duce la etaj. Accesul la cele 24 de încăperi înalte, spațioase şi luminoase se face prin două coridoare largi, dispuse la cele două niveluri pe aproape întreaga lungime a clădirii la capătul cărora se află grupurile sanitare. Deoarece hotelul era prevăzut să funcționeze doar în perioada verii, încăperile nu erau prevăzute cu sisteme de încălzire. Planul construcției este dreptunghiular, cu 13 travee cu camere dispuse pe coridor central, cu dublu tract. Pe fațada tratată cu simplitate, are un accent format în axul fațadei principale, format dintr-un fronton triunghiular ascuțit, decorat cu un trafor circular ajurat din lemn, care adăpostește o fereastră circulară.

În anul 1896, în hotel a fost organizat un bal în scopul strângerii de fonduri pentru bustul fostului premier Ion C. Brătianu, fondatorul stațiunii. În 1910, hotelul a fost preluat și renovat de Societatea „Govora-Călimăneşti”, iar vechiul mobilier din fier, confecţionat la „Şcoala de Meserii” de la Bistriţa, a fost înlocuit cu mobilier confecţionat din lemn.

În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, clădirea a fost rechiziţionată şi amenajată ca spital. În intervalul octombrie 1939 – primăvara anului 1940, în hotel au fost găzduiți circa 120 de refugiați polonezi, din cei 327 sosiţi în oraș, majoritatea înalți funcționari guvernamentali. În acest scop, Societatea „Govora-Călimăneşti” a dispus executarea unor sobe de cărămidă pentru încălzirea spațiilor.

Începând din anii ‘50, hotelul a fost igienizat și dotat cu încălzire centrală pentru a putea funcționa și în anotimpul rece, devenind Policlinică balneară. Începând cu 1970, în camerele de la parter au fost amenajate cabinete medicale de fizioterapie, dotate cu aparatură modernă de producție germană.  Începând cu anii ’80 s-a numit  Policlinica „Dr. Sturdza”. În prezent, se află în proprietatea S.C. Băile Govora S.A., într-o stare proastă de conservare, urmând să intre într-un program de restaurare, împreună cu alte clădiri.