Vila Eftimiu (Poliția Govora), începutul secolului XX

Str. Tudor Vladimirescu nr. 166 (fostă Ferdinand I)

Vila a fost construită la începutul secolului XX, fiind amplasată în centrul stațiunii, pe strada principală. Era formată din subsol, parter și etaj, pe un plan în forma literei „L”, cu două intrări, accesul fiind asigurat spre vest, prin trepte către o marchiză. Fațadele înguste, cuprinzând doar o travee a unei camere, erau străpunse de goluri de ferestre tripartite care asigurau luminozitate camerelor.

Ca element decorativ se observă sublinierea colțurilor clădirii cu un bosaj cu profil adânc pe toată înălțimea, până la cornișă, marcată de un brâu profilat. La aspectul cornișei contribuie streașina largă a acoperișului care este susținută de arbaletriere, care se sprijină de profilatura cornișei. Șarpanta era construită în două ape, cu teșitură la frontoane.

În prezent există modificări ale fațadei și ale șarpantei, care constau în înlocuirea marchizei, ce asigura accesul, cu o extindere de zidărie pe două niveluri.

Astăzi imobilul este sediul Poliției orașului Băile Govora, intrarea fiind poziționată pe fațada estică, dinspre centrul comercial din vecinătate.