Pavilionul de băi, 1911–1914, Băile Govora

Str. Parcului nr. 1, Băile Govora

Pavilionul de băi, amplasat în mijlocul parcului balnear, a fost construit la cererea Societății Govora-Călimănești SA, între 1911-1914, pe locul unuia mai vechi, după planurile arhitectului francez Eduard Doneaud, lucrările fiind coordonate de inginerii Brătescu şi italianul Pukliky. A fost deschis publicului în 1915.

Construit sub forma literei E, reprezintă un ansamblu de trei aripi ce se desprind din corpul principal, formând între ele două curți interioare. Planul este compus simetric, cu aripa centrală mai lungă decât cele laterale. Toate aripile sunt în sistem de dublu tract cu coridoare centrale care converg către holul central, de formă circulară, aflat în axul compoziției. O scară circulară de mari dimensiuni aflată în capătul vestic al aripii centrale asigură legătura cu etajul. Pavilionul era prevăzut cu 146 de cabine în care se aplicau diverse tratamente ale căilor respiratorii, de fizioterapie și hidroterapie. În perioada 1919-1921 au fost instalate 19 cabine de băi clasa I, rămase neterminate din cauza războiului.

De-a lungul timpului a fost de mai multe ori modernizat și dotat cu aparatură de nouă generație. Imobilul dispunea de cabine de tratament, cabinetele medicilor, casa de bilete, camera portarului, biroul administrației–care  duceau spre un hol central ridicat pe două etaje, ce servea ca sală de așteptare. Interiorul stabilimentului a fost realizat cu materiale aduse din Anglia și instalații de băi din Germania. Astăzi pavilionul este deținut de S.C. Băile Govora SA.