Fosta Poștă (Sediu SC Băile Govora SA), 1906–1908, Băile Govora

Str. Tudor Vladimirescu nr. 119, Băile Govora

Fosta Poștă a fost construită între 1906-1908, conform planurilor arhitectului Grigore Cerchez, pe un teren de 902 mp, cedat de Ministerul Domeniilor, Direcţiei Generale a Poştelor.

Clădirea, aşezată în centrul istoric al stațiunii, prezintă un subsol din piatră peste care sunt ridicate încă trei niveluri din cărămidă. În plan orizontal, nivelurile se retrag succesiv astfel încât ultimul are aspectul unei cule cu acoperişul tip vârf ascuţit din ţiglă „solz”, prevăzut cu lucarne de formă dreptunghiulară. În plan vertical, diferențierea este determinată de alternanța formei, mărimii și gruparea ferestrelor, aspecte caracteristice stilului neoromânesc. La nivelul inferior, pe latura estică, către malul pârâului Hința, erau amenajate două grajduri, două boxe pentru vehicule, magazii, spații de depozitare și o cameră de serviciu. Oficiul Poștal funcționa la parter, de unde se pătrundea printr-un mic hol în sala ghișeelor și foaier (sala de așteptare), lângă care se aflau biroul dirigintelui, sala de cartare și cabina telegrafului. La primul etaj era amenajată locuinţa dirigintelui compusă din cinci încăperi: camera de zi, două dormitoare, bucătărie şi grup sanitar, accesul făcându-se prin două coridoare perpendiculare care porneau din casa scării. Ultimul etaj, mai restrâns ca întindere, avea încăperile dispuse identic, adăpostind locuinţele funcţionarilor şi ale personalului auxiliar.

În 1926 a fost introdus iluminatul electric și au fost realizate modificări ale instalațiilor sanitare. De-a lungul anilor, clădirea a parcurs diverse transformări. Intrarea principală din strada T. Vladimirescu a fost închisă cu o verandă, ulterior cu geamlâc, şi au fost zidite uşile de acces din strada Regina Maria. În anul 1940 au avut loc intervenții care au mărit clădirea la forma actuală, după planurile arhitectului vâlcean I. Busuioc. În 1948 a fost introdusă încălzirea centrală, asigurată de un punct termic care funcţiona cu aburul furnizat de Uzina Termică. La sfârşitul anului 1977, imobilul a intrat în componența Complexului Balnear Govora, iar parterul a fost recompartimentat. După 1990 a intrat în patrimoniul SC Băile Govora SA.