Vila Iliescu, începutul secolului XX, Băile Govora

Str. Sfatului nr. 14, Băile Govora

Vila Iliescu a fost construită conform planurilor arhitectului Alexandru Clavel, rezultând o clădire impunătoare ce domină vechiul centru al staţiunii, situată la o cotă ridicată față de restul ansamblului urban protejat.

Imobilul a fost construit pe mai multe niveluri: demisol, parter şi două etaje. Subsolul (ca şi temelia) este zidit din blocuri mari de piatră cioplită, fiind compartimentat cu încăperi care comunică între ele, prevăzut cu trei intrări, scara interioară (desfiinţată în anul 1954) şi două scări exterioare, având destinaţia de pivniţă şi alte spaţii de depozitare. Parterul cu trei camere spaţioase, un hol mare, coridoare şi o încăpere cu rol de anticameră, era accesibil prin trei intrări separate, cea de pe latura estică fiind desfiinţată. Intrarea principală, pe latura sudică era prevăzută cu trepte din beton, o anticameră mozaicată şi o deschidere în arcadă pe stâlpi din piatră. Accesul la etaj se face printr-o scară interioară, confecţionată din lemn, în formă de spirală, cu stâlpi de susţinere şi balustradă, fasonate prin strunjire. Etajul, cu destinaţia exclusiv de locuinţă, avea grupuri sanitare şi baie. La etaj se află un balcon, spre colţul de sud-vest, susţinut de console şi o balustradă din fier forjat, o logie, deasupra intrării principale, şi o alta, dreptunghiulară, prevăzută cu o balustradă din cărămidă, ornamentată cu ocniţe. La parter şi etaj, ferestrele sunt prevăzute cu frontoane paralelipipedice, împodobite cu butoane în relief şi stalactite. Accesul la nivelul al patrulea se face tot printr-o scară interioară în spirală, din lemn şi cu elemente de consolidare din metal. Aici se aflau trei încăperi, o cameră mansardată, un hol cu acces către pod şi un grup sanitar situat în casa scării, acest etaj având destinaţia de locuinţă pentru personalul de serviciu. Încălzirea se realiza, până în 1958, cu ajutorul unor sobe de teracotă albă.

În 1922, vila a fost donată de Alexandru Iliescu Societății Govora-Călimăneşti, care în 1937 a introdus iluminatul electric. În anul 2008 au fost realizate ample lucrări de reparații: planşee, tencuielile interioare şi exterioare, acoperiş, instalaţii sanitare, electrice şi de încălzire centrală. De asemenea, a fost refăcută şi terasa exterioară, drumul de acces, iar scările au fost dotate cu balustradă metalică. În prezent este sediul Muzeului Balnear Govora.