








Parcul a fost amenajat inițial în perioada 1890–1894 pe panta dealului Cucurigu, pornind de la Bulevardul Central (actual Tudor Vladimirescu), până pe culmea dealului. Perimetrul terenului era delimitat de şoseaua care făcea legătura între comunele Govora şi Păuşeşti Otăsău (actuala stradă Tudor Vladimirescu), de la albia pârâului Hinţa până în dreptul proprietăţii preotului I. Georgescu în sus şi după aceea, în jos, către alea pârâului, coborând pe actuala stradă Vasile Alecsandri până în albia aceluiași pârâu, încheindu-se la confluenţa acestuia cu Valea lui Ţigănilă.
Parcul balnear se întinde pe o suprafață de 20,5 hectare, teren care a fost răscumpărat de la localnicii din comuna Păuşeşti Otăsău prin achitarea unor sume de bani sau în urma unor schimburi. Perimetrul a constituit punctul de plecare al stațiunii balneare Govora, deoarece aici s-au ridicat între anii 1882–1894, primul stabiliment de băi şi primele spații pentru cazarea pacienților. La început, amenajarea parcului a fost sumară, fiind trasate doar câteva alei care făceau legătura între hoteluri, stabilimentul de băi şi şoseaua către comuna Păuşeşti. După înființarea „Societății Govora-Călimănești”(1910), parcul a cunoscut o puternică revigorare, fiind amenajat de către specialistul francez Emile Pinard. Cu această ocazie, au fost redesenate aleile, au fost plantate numeroase specii de arbuști și arbori ornamentali după criterii științifice, au fost schimbate aranjamentele florale. De asemenea, două dintre aleile principale, care străbăteau parcul, au fost clasificate ca străzi– Carol al II-lea şi Vasile Alecsandri, cea din urmă existând şi în prezent.
După 1955, parcul a fost întreținut de muncitori sezonieri, coordonați de un specialist horticol, cu studii în Franța, care a continuat ideea precursorului francez. În Parcul balnear, cel mai mare din România, sunt amplasate monumente arhitectonice şi comemorative, cele mai reprezentative fiind cele ale medicilor Nicolae Popescu-Zorileanu şi Haralambie Botescu, dar şi bustul lui Ion. C. Brătianu, fost prim-ministru al României, fondator al stațiunii Băile Govora.
