Hotel Palace, Călimănești

VL-II-m-B-09644, 1910–1914
Str. Parcului nr. 1, Călimănești

Construit în perioada 1911-1914, la cererea Societății Govora – Călimănești, având ca principal acționar pe Ionel Brătianu, Hotelul Palace a fost primul hotel cu bază proprie de tratament din România. A fost realizat după planurile arhitectului francez Eduard Doneaud, lucrările fiind coordonate de inginerul român N.I. Brătescu şi inginerul italianul A. Pukliky. Pe amplasamentul actualului hotel se afla Hotelul Statului nr. 2, cel mai mic dintre cele trei stabilimente ale băilor construite în stațiune, care a fost demolat. Hotel Palace a fost inițial un hotel sezonier, fără sistem de încălzire, deschis în perioada 15 mai-15 septembrie.

Arhitectura clădirii este eclectică cu influențe Art Nouveau şi elemente de arhitectură neo-românească, fiind una dintre primele construcții din beton armat din România. Pe verticală, edificiul are șapte niveluri; pe orizontală este compus din cinci corpuri: turnul central (intrarea principală), flancat de alte două turnulețe și două tronsoane, ieșite din plan printr-un ușor decroș, cu cinci niveluri, încheindu-se cu terase mărginite de balustrade pe colonete și stâlpi de cărămidă. La parterul clădirii exista un restaurant luxos, saloane pentru muzică și lectură. La nivelul inferior se afla bucătăria, magaziile de alimente, camera frigorifică, cazanele, încălzitoarele pentru apă și baza de tratament (17 cabine de băi, în anul 1922). Amplasamentul clădirii și dispunerea încăperilor au fost gândite ca fiecare cameră să beneficieze cel puțin două ore zilnic de lumina directă a soarelui. Dotările hotelului erau la nivelul celor mai pretențioase solicitări ale perioadei: lifturi pentru persoane, lifturi de serviciu pentru bucătărie; camere de lux și categoria I dispunând de baie, apă caldă, apă rece; semnalizare pentru cameristă și aparate de radio.

În anul 1928 a fost amenajată o grădină în terasa hotelului. În incinta hotelului a funcționat, de asemenea, până în 1947 prima bibliotecă din Băile-Govora, o sucursală a „Ligii Culturale Române”, sub patronajul Casei Regale. Un episod particular, în contextul celui de-al Doilea Război Mondial, l-a reprezentat instalarea, în 1941, la Băile Govora a unui spital german.

În 1967 au avut loc lucrări de restaurare ale hotelului, cunoscut și ca „Pavilionul nr. 1”. Hotelul a fost restaurat în anul 2013, în prezent, dispunând de 106 camere cu dotări de 4 stele, 26 de camere de 3 stele și trei spații de cazare pentru persoane cu dizabilităţi. Baza de tratament a hotelului este dublată de o zonă SPA, cu piscine și masaj. Terasa cu pergole ridicată în 1927, în imediata vecinătate a Hotelului Palace, a fost restaurată în anul 2013, odată cu lucrările de reabilitare ale acestuia. Accesul pe terasă se face pe două scări gemene, în formă de evantai, prevăzute cu parapete şi balustrade din stâlpi turnaţi în beton.